Hamburger Hill, někdy bojujeme zbytečně…


Warning: Undefined array key "use_custom_image" in /www/doc/www.jirimazur.cz/www/wp-content/plugins/custom-about-author/display-about-author-block.php on line 134

Warning: Undefined variable $button in /www/doc/www.jirimazur.cz/www/wp-content/plugins/wp-fb-like/wp-fb-like.php on line 35

Vážení příznivci tradingu a chytrých způsobů vydělávání peněz,

 

nedávno jsem zhlédl zajímavý film. Nebojte se, dnešní článek nebude recenze filmu nebo převyprávění obsahu. Pokud vás téma zaujme, snadno si film opatříte. Jsem přesvědčen, že téma, podtext nebo nosná myšlenka filmu se totiž dotýká i našeho všedního života, podnikání a mnohých našich příběhů na burze…

Hamburger Hill

Americké válečné drama, zachycující jednu z mnoha krutých epizod války ve Vietnamu. Odehrává se v květnu roku 1969 během operace Apache Snow. Malá průzkumná jednotka ze 101. výsadkové divize amerického letectva začíná s dobýváním vietcongem obsazeného pahorku A Shau Valley. Jedenáctkrát podniknou Američané, většinou devatenáctiletí mládenci, útok, jedenáctkrát jsou krvavě odraženi. Horkokrevní yankeeové dají kopci výstižné pojmenování Hamburgerový kopec, protože z nich Vietnamci dělají při boji ‚mleté maso‘.

Když se zbytku jednotky po nadlidském úsilí a téměř dvou týdnech urputných bojů podaří prolomit obrannou linii Vietnamců, přichází rozkaz k ústupu. Strategický význam kóty totiž nebyl tak důležitý, jak se původně předpokládalo.

Film USA 1987, byl v produkci televise NOVA někdy snad v únoru 2013…

Četli jste dobře? Ani se na ten krvák nemusíte dívat, abyste pochopili analogie s životem a mnohými příběhy, které prožíváme.

Pár otázek na tělo:

 • Také řešíte věci, o kterých si myslíte, že jsou důležité a později se ukazuje, že až tak zase ne…?
 • Také někdy s nadměrným úsilím bojujete na nesprávném místě?
 • Jaký může být pocit z vydřeného vítězství, když je výsledek pofiderní?
 • Neděláte ze sebe (někdy, náhodou) tak trochu ‚mleté maso‘?
 • Neztrácíte někdy náhodou čas nesprávnými věcmi?
 • Neztrácíte v nesprávnou dobu, na nesprávném místě příliš mnoho energie, peněz, obětí?
 • Nedalo by se náhodou se stejným nasazením, zdroji a úsilím dělat někde jinde něco rozumnějšího? Efektivnějšího? Smysluplnějšího?

 

A tak bychom mohli v otázkách pokračovat. Já osobně si musím poctivě odpovědět:

 • Ano, nesčetněkrát jsem se soustřeďoval na věci, které se ukázaly být později jako nepodstatné, nedůležité.
 • Ano, mnohokrát jsem s nadměrným úsilím bojoval na nesprávném místě, zbytečně.
 • Řekl bych, že mnohokrát jsem ze sebe udělal nechtěně takové ‚mleté maso‘, nebo se tak cítil.
 • Pocit z toho byl ‚nic moc‘, ač si to ješitný člověk nerad přiznává.
 • Mnohokrát jsem ztrácel čas, energii i peníze nad nesprávnými věcmi, bez užitku.
 • Z výše uvedených důvodů jsem ztrácel mnoho. Energie, peníze, zbytečné ztráty (oběti snad ne ).
 • Jistě by se se stejným nasazením, zdroji a úsilím dalo dělat mnoho věcí jinak, rozumněji, efektivněji, smysluplněji.

Jaké mohou být důsledky

nesprávného přemýšlení, postupů, zbytečných bojů a obětí na burze, to je asi jasné každému z vás. Tedy všem z vás, kteří jste si to již zkusili.

Rádi bychom žili, podnikali nebo obchodovali na burze přiměřeně ‚rozumně‚, když se něco nevydaří, trápíme se, řešíme, co kde je špatně. Čím to je, že nás vlastní mozek tak často zrazuje? Kde se berou špatné rozhodovací procesy, díky kterým se dostáváme do potíží, abychom se potom dívali, jak nám ujíždí vlak v té jiné, opravdu správné příležitosti?

Problémy s rozhodovacími procesy, o kterých se domníváme, že mají svůj původ v našem mozku (v lepším případě), řešíme dnes a denně. Dokonce lze říct, že kvalita rozhodování nemusí souviset se vzděláním, IQ předpoklady, pozicí ve společnosti a podobně, tak silně, jak se můžeme domnívat. Prostě inteligent, vědec, úspěšný byznysmen může v určitých situacích udělat stejně hloupá rozhodnutí, jako úplný blbec… A potom si tak připadat.

Stále více a více jsem přesvědčen, že úspěchy nebo neúspěchy v podnikání na burze nejméně souvisejí s tím, jak se hýbou ceny, jak děláme fundamentální či technickou analýzu, jaký používáme software, poradce (se stejně hloupými rozhodovacími postupy) atp.

To, že jsou mé výsledky výhradním způsobem ovlivněny mým myšlením, to vím již dlouho. Ale naučit se jezdit na kole, autem či pilotovat letadlo, může být jednodušší, než ovládat svůj mozek, své myšlení…

To mnozí z vás tuší, ale pro jistotu neřeší. Takže prostě každý z vás, každý z nás, občas podstoupíme nechtěně svůj Hamburger Hill. Když nejde o život, zdraví a peníze, o nic nejde. Ale pokud do toho přidáváme zmíněné ingredience, může být průšvih na cestě.

 

Pár věcí vím již zcela jistě. Ač vám to může připadat nepravděpodobné po výše uvedených informacích, lze efekty Hamburger Hills ze svého života eliminovat. Jde o to, nastavit správné postupy a vědět o věcech, jak funguje náš mozek, naše myšlení a co můžeme udělat pro to, abychom se posouvali vpřed po cestě, která je žádoucí. Abychom mohli dosahovat výsledků, které si zasloužíme. Abychom dali našemu mozku šanci pracovat pro nás tím správným způsobem.

Dnes s tímto tématem zatím končím, ale zamyslete se nad tím, jak je možné, že to geniální lidstvo, naši lídři, vůdcové, géniové, my sami, všichni občas namixují zničující mix myšlenek a rozhodovacích postupů, které rozpoutají ztráty, peklo, krize…

Pokud se vám daří na burze i v podnikání vydělávat a cítíte se úspěšně, potom blahopřeji. Některé programy v hlavě již máte správně nastavené, ale neříkejte HOP…

Pokud jste již prodělali na burze svých pár tisíc (stejně, jako já), nezoufejte. Ti největší profesionálové v podobných situacích ztratili i miliardy (a potom kdo je větší osel).

Téměř vše, co máme k dispozici, náš aktuální stav, naše vztahy, majetek, zažívané pocity, výsledky podnikání, peníze z burzy, zdraví… Téměř vše je výsledkem našeho myšlení, našich rozhodovacích procesů.

Jak by bylo báječné mít to vše pod kontrolou!

Mám pro vás zprávu na závěr. V následujících měsících počínaje květnem až do září pro vás chystám několik projektů pro upgrade podnikání na burze a infopodnikání, postupně odhalím zajímavé know-how a postupy.

Naprosto zásadní ale je, být schopen MYSLET tím správným způsobem. Chytré návody a postupy jsou bez schopnosti změnit myšlení, mnohdy k ničemu. Dám vám proto pár návodů a tipů i tímto směrem…

 

Takže opět začínáme, možná naposledy. Jdeme na to! Sledujte WinMailing od WinTraders, Goldstarway… Postupně přidávám svůj BLOG …..

 

Pěkný den přeji!

Jirka Mazur

WinTraders

 

Je specialistou na podnikání s využitím internetu a obchodování na burze. Své know-how, vzdělávací akce a názory zvěřejnuje na svých webech, viz. Projekty. Více o Jirkovi najdete tady.

Můžete mi aktuálně napsat na jiri@wintraders.com nebo kontaktovat spolupracovníky ZDE.

Připojte se mezi příznivce chytrého podnikání na Facebooku!

Facebook Twitter YouTube 

1 komentář u „Hamburger Hill, někdy bojujeme zbytečně…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *