Podnikání z plavby a něco o Pravidlu 80/20


Warning: Undefined array key "use_custom_image" in /www/doc/www.jirimazur.cz/www/wp-content/plugins/custom-about-author/display-about-author-block.php on line 134

Warning: Undefined variable $button in /www/doc/www.jirimazur.cz/www/wp-content/plugins/wp-fb-like/wp-fb-like.php on line 35

Mnoho lidí říká, že peníze nejsou důležité a že na dovolené se nepracuje

 

Dobrý den, milí přátelé.

Právě se nacházím na palubě krásné lodi MSC Splendida uprostřed Středozemního moře na trase mezi Tunisem a Barcelonou.

Není zde telefonní ani datové připojení, mimo satelitního palubního internetu za 15 EUR na hodinu. Na nějaké online podnikání z dovolené to není, na obchodování na burze už vůbec ne. Chvíli jsem přemýšlel, jestli se jít natáhnout s knížkou na horní palubu k bazénům a dát si koktejl. Nebo zda se mám na chvilku pověnovat tvůrčí činnosti. Psaní článků a inspirací – tuto činnost bych si nedovolil nazývat prací.

 

OK, je mi jasné, že část z vás mé „starosti“ mohou lehce iritovat. Jiné z vás ale mohu inspirovat a motivovat. Takže pro vás, druhou menšinovou skupinku, právě píšu tento článek. Je mi jasné, že svůj BLOG a své články píšu pouze pro 5-10 % lidí, kteří se zajímají o své cesty k seberealizaci a k podnikání. Na druhé straně ti, které spíše provokuju, ti se již z mého emailingu odhlásili. Takže ve výsledku píšu pro svou menšinovou většinu :-). Dnes tedy krátká úvaha na téma:

 

Mnoho lidí říká, že peníze nejsou důležité a že na dovolené se nepracuje.

 

Tak jistě mohou mít pravdu. Také mnoho lidí říká jiné věci, než si myslí. To, že peníze nejsou důležité a že na dovolené se nepracuje, to občas slýchávám od lidí kolem. Mnoho lidí nerozumí tématům, které na svém blogu řeším. Třeba peníze, finanční svobodu, podnikání, burzu. Co s tím ten Jirka Mazur pořád má, proč nám to sem píše?

Jistě je pravdou, že tato témata jdou mimo zájem 80-90 % lidí. Jsem si vědom, že psát o penězích a finanční svobodě, když se většina lidí musí poměrně náročně otáčet, aby slušně přežili, může být troufalé. Na druhé straně si myslím podle reakcí většiny z vás, že články na mém blogu čtou převážně lidé, kteří tyto záležitosti již mají vyřešené a jen hledají další inspirace. Nebo je čtou lidé, kteří právě přemýšlejí o tom, jak opustit komfortní zónu pofiderních jistot a hledají inspirace a návody, jak to dělá těch 5 až 10 % úspěšných lidí kolem.

Pravidlo 80/20 resp. 90/10 je neúprosné a na druhé straně spravedlivé. Lidé mají to, nač myslí. Lidé se mají tak, jak uvažují o věcech a jak jednají. Pokud si myslí, že peníze nejsou důležité, potom je většinou nemají. Takže ty penízky a možnosti s nimi spojené jednoduše putují k oněm 5 až 10% lidí, co mají menšinový názor. Pro pár porcent lidí peníze prostě důležité jsou, nemají problém s tím to říct. Má to své důvody. Například to, jak myslíte, to, co říkáte, se prostě stane. Jak své myšlení prodáte směrem ven, tak dostanete výsledky směrem dovnitř!

Pokud si 80-90 % lidí myslí, že na dovolené se nepracuje, potom možná opravdu na dovolené pouze relaxují. Pravdou je, že většina lidí má tak málo dovolené, že se není co divit. Prostě svoboda na příděl 2-4 týdny v roce musí patřit relaxaci a tomu, aby se věnovali sami sobě a svým blízkým.

Víte však, že cca 4,4 % populace si užívá více než 8 týdnů dovolené každý rok? Umíte si představit, že můžete mít třeba 12-15 týdnů pro sebe a svou rodinu pro činnosti, které ostatní definují jako dovolenou? Pro někoho báječný pocit, pro mnohé nereálná představa. Mnozí tuto myšlenku úplně zavrhnou, protože smysl života prostě vidí ve službě a v činnostech, které sice nemusejí dávat smysl z dlouhodobého hlediska, ale aktuálně je naplňují. Každý to máme nastaveno jinak.

 

Svoboda a nezávislost nejsou pro každého.

 

Nebo spíše naopak, pouze  málo lidí o těchto pojmech vůbec přemýšlí. 80-90 % lidí raději řekne, není to pro mě, to se mě netýká. Nemám čas, prostor, možnosti. Výmluvy, nepochopení nebo nedostatek představivosti. Na druhé straně je to pro 5-10 % lidí výzva. Věřím, že finanční svoboda a nezávislost je výzva i pro vás, pokud čtete tento článek.

Vrátím se ještě k tomu tématu dovolené. Taky jsem měl ve zvyku na dovolené jen odpočívat, realxovat a prožívat aktuální zážitky. Je-li ale té dovolené 12-15 týdnů v roce, je fajn trošku provětrat přespříliš relaxovaný mozek a udělat něco pro lidi, pro flow a pro inspiraci. Vypěstoval jsem si NÁVYK, že každý týden posunu své podnikání o krok dopředu. A pokud nejsem na dovolené, potom jej o kousek posouvám každý den. Vysvětlím.

Nemám rád rutinní a stereotypní činnost, které možná 80 % populace z pohodlnosti vyhovuje, ale mě ubíjí. Mám naopak rád kreativitu a když se věci tvoří. Proto chci každý den, či alespoň týden vytvořit něco, co mé odnikání posune o kus dále, co vytvoří další příležitosti.

A je tu ještě Pravidlo 80/20, které v tomto případě funguje zcela spolehlivě. 80 % věcí, projektů a hodnot vytvářím ve 20 % času, který těmto procesům věnuji. A ten zbytek je třeba právě na další seberealizaci a méně produktivní trávení času. Pro mě je důležité udělat vždy ten krok nebo krůček, třeba i to malé posunutí, abych svůj aktuální projekt nebo snažení posunul k cíli. Třeba jen něco napsat…

A potom je zde ještě burza, která v mém případě zabírá někdy 40, jindy jen 5 až 10% mého času. Je to nejen o momentálním mentálním nastavení, ale i o tom, že pro obchodování na burze je prostě méně než 20 % času vhodnějšího, než zbylých 80 %. O tom si například budeme povídat v online kurzu Hrajeme si na burze, jehož znovuotevření na léto 2014 chystám na přelomu května – června.

Pochopím-li tedy, že 80-90 % veškerých hodnot, peněz a smysluplných věcí vytvářím v 10 až 20 % času a mám-li pro obchodování na burze vhodný časový prostor dalších 10 až 20 % času, potom je jasné, že na dovolenkování a další méně produktivní činnosti je prostě času dosti.

Takto ale nemůže asi uvažovat zaměstnanec, nebo živnostník, který prostě má své pracovní povinnosti, pracovní dobu nebo čas na příděl.  To je opravdu pouze pro podnikatele a investory, to si řekněme na rovinu. K tomu vás chci inspirovat a motivovat, pokud na to stačí kapacita vašeho myšlení a pokud jsou vaše motivace nasměrované k finanční svobodě a nezávislosti. To jsou opravdu témata jen pro cca 5 až 10% populace. Tak doufám, že vydržíte!

 

Peníze jsou důležité a občas popřemýšlet o práci na dovolené je také v pohodě.

 

Myslím, že je to jasné. Pravidlo 80/20, resp. 90/10 v koncentrované formě, má jasné poselství, v jehož důsledku je menšina lidí více úspěšná, než většina. A právě pro tuto absolutní menšinu píšu své články a zvu je do hry, zvané podnikání nebo BURZA.

Víte, že

• 10 % lidí vydělává více než 90 % všech peněz a vlastní 90 % všech aktiv na světě?
• 10 % lidí vydělává na burze 90 % peněz ostatních?

Víte, že pouze

• 10 % z oněch 10 % lidí, kteří podnikají, jsou ti, kteří jsou opravdu bohatí a finančně nezávislí? Dejme tomu, že v populaci Česka to vychází na takových cca 100 tisíc lidí. Je to hodně, nebo málo? Patříte mezi ně? Nebo mezi ně míříte? Skutečně chcete, nebo jen sníte?

Víte, že pouze

• 20 % z výše uvedeného vzorku patří mezi EURové milionáře? To už asi provokuji :-). Ale je to prostě tak. Je to spravedlivé? Má smysl řešit spravedlnost, nebo je lépe soustřeďovat se na AKCE, jak se mezi skutečně bohaté a úspěšné lidi dostat?

Víte, že pouze

• 4,4 % lidí si může užívat více než 8 týdnů dovolené v roce?
• 1 % lidí, spíše méně, potom 10 a více týdnů? Myslíte si, že tito lidé občas pracují i na dovolené?

 

Otázka je, zdali to, co bohatí a úspěšní lidé dělají, se dá nazývat prací. Jsem si jist, že to tak nevnímají, znám mnoho z nich osobně. Z 80-90 % totiž berou své podnikání, řízení investic a své byznys projekty, jako výzvu a vášeň. Proto na ně myslí i na dovolených.

Není teď důležité, mezi jakou skupinu lidí se počítám já osobně. Ono těch 12-15 týdnů dovolené můžete mít i s menšími penězi. Jde jen o osobní rozhodnutí a pojetí svobody. Jde jen o to, jak silnou potřebu a motivaci máte k osobní seberealizaci a k naplněnému životu.

Mám za sebou 24 let podnikání. Z toho 12 let na burze, 9 let ve vzdělávání a hodně posledních let online. Burza, online marketing a podnikání jsou moje vášeň. Díky tomu mohu plnit své poslání. Díky tomu klidně a rád obětuji hodinku práce pro napsání článku, byť bych si možná mohl užívat u luxusního koktejlu u luxusního bazénku na palubě luxusní lodi uprostřed Středozemního moře. Tak dejme tomu, za chvíli… A zítra v Braceloně tento článeček šupnu na web a pokračujeme v plavbě.

Mimochodem, zjišťuji zde na lodi vcelku mimořádnou koncentraci zajímavých a úspěšných lidí, to souvisí s Pravidly 90/10 a P10P, znáte je?  Normální lidi v populaci možná vnímají dovolené na luxusních lodích jako snobárnu. Zejména proto, že na to nemají a nikdy nebudou mít. Takto se totiž rozhodli. Lidé, kteří jsou zde na lodi, se rozhodli prostě jinak. A jak to máte nastaveno vy?

 

Je mi jasné, že lehce provokuji, irituji, ale většinu z vás inspiruji
a motivuji.

 

A abych dnes i trošku popracoval, zvu vás do akcí, které aktuálně sdílím, doporučuji nebo chystám!

 

Na druhou polovinu května chystám řadu DigiPárty k burze, pozvu vás do znovuotevření online kurzu Hrajeme si na burze v jeho letní a zejména vylepšené verzi + přidáme level navíc v podobě úrovně kurzu s názvem VIP Trader. Těšíte se? Za pár dnů se postupně dozvíte více, prostě čtěte moje emaily :-).

 

A ještě projekty, které aktuálně podporuji:

 

Vstup do online kurzu aktuálně uzavřen

 

Proč podporuji tento projekt a co si myslím o dovednosti prodávat a proč s radostí, o tom vám ještě brzo napíšu. Zatím se koukněte, jak mí kamarádi řádí ve svých videích. Inspirují i mě!

 

Vstup do online kurzu aktuálně uzavřen

 

Pokud chcete sdílet nebo dokonce prodat to, co umíte na burze, v podnikání nebo ve své profesi, potom je video a videomarketing ta nejlepší volba. Mám to prověřené z vlastní zkušenosti, kdy jsem zvýšil díky metodám Elite programům Pavla Hrdličky svůj příjem o částku se 6 nulami :-). A nakonec na té lodi dnes jsem také díky programům Pavla Hrdličky. Nechcete se přidat?

Do obou programů mých přátel ještě přisypu i nějaké ty cihličky investičního zlata s mým věnováním pro všechny z vás, kteří se na mé doporučení do těchto programů přihlásíte. A pozvu vás na webináře s autory, kde budu hostem (nebo naopak :-)).

Takže se těším na květen 2014 s vámi a přeji dnes pěkný den z plavby, kdy jsem odříznut od internetu a přesto chvíli pracuji, nebo spíše tvořím pro vás nové inspirace.

 

zlatyslitekmaly.png

 

Jirka Mazur
Rozdávám zlato, učím cesty k finanční nezávislosti a inspiruji..!

 

Je specialistou na podnikání s využitím internetu a obchodování na burze. Své know-how, vzdělávací akce a názory zvěřejnuje na svých webech, viz. Projekty. Více o Jirkovi najdete tady.

Můžete mi aktuálně napsat na jiri@wintraders.com nebo kontaktovat spolupracovníky ZDE.

Připojte se mezi příznivce chytrého podnikání na Facebooku!

Facebook Twitter YouTube 

Příspěvek byl publikován v rubrice Videa a rozhovory s VIP a jeho autorem je Jirka. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

7 komentářů u „Podnikání z plavby a něco o Pravidlu 80/20

 1. Dobrý večer Jirko moc vám závidím tuto cestu na zaoceánské lodi nevím kdy já bych si to mohl dovolit , ale každopádně vám to přeji z celého srdce , protože si myslím že i mě se to s rodinou někdy stane , včera jsem oslavil 44 let mého života a už chci svůj život i mé rodiny změnit a zlepšit . Pracuji 18 let u jediné fa, jako zaměstnanec má žena maká ve fabrice a má zdravotní problémy , tak už mě to žere pěknou dobu a chci s tím už konečně něco udělat, tak čekám na vaše další informace a rady , které mě vyvedou z té černé díry , moc mě inspirujete . Krásný večer Roman.

 2. Dobrý den Jiří, zdravím na loď. Souhlasím s váma, pokud vás něco baví, berete to jako výzvu ne jako práci. Už jsem to zažila, nyní se mi to bohužel nedaří, ale určitě přijdu na něco, co bude mým posláním :). Blanka

 3. Dobrý den. S oblubou citam Vase blogy a inspirujem sa. Ano, toto je cesta akou chcem ist a sam sa radím medzi tých 10% ludí ktorý chcu nieco dosiahnut. Som Vam za to vdacny. Dokazete ma nadchnut a namotivovat pre spravnu vec. Vdaka tomu som sa vydal vlastnou cestou, zbavil som sa zamestnania a povedal si ,,dost,, Aj ked mam velke plany, som presvedceny ze s Vasou pomocou a mojou chutou vsetko zvladnem. To co robite pre iných je neuveritelna vec a viem ze ineho takeho cloveka uz asi nestretnem, preto som rad ze Vas osobne poznam z Vasich seminarou, ktore som pravidelne navstevoval. Uzite si este plavbu a naberte silu aby ste nas mohli dalej motivovat a nasmerovat. Kto vie, mozno niekedy takto poplujeme spolu. Takze este raz, dakujem Vám za vsetko a tesím sa niekedy na stretnutie na seminaroch.

 4. Zdravím Jirko,
  přeji Vám příjemnou plavbu a překrásnou dovolenou.
  Doufám, že i já si splním své sny. A myslím si, že vše souvisí s penězi. Bez nich je těžko, s nimi lépe. Nejdůležitější je to, co má kdo v hlavě, jak uvažuje a jaké má priority. Od kurzu HNB si uvědomuji a do praxe zavádím, pravidlo 80/20, ale ještě se mám co učit. Jsem jedna z těch, co to nevzdává a stále studuje, a směřuje ke svým snům. Mám své priority a nyní je zavádím i ve svém podnikání.
  Šťastnou plavbu a brzy na shledanou
  Anička

 5. Ahoj Jirko, skvělý článek, inspirativní, pravdivý, je to přesně tak. Je to o tom jak se lidé rozhodnou, zda budou v tom krysím závodě na levé straně cashflow kvadrantu, a nebo udělají nějakou změnu, začnou na sobě pracovat, vzdělávat se, půjdou do akce a pokud se nevzdají, tak dříve nebo později svého cíle – pravé strany kvadrantu dosáhnou, stanou se finačně svobodnými a nezávislými. A pak už nejde o to kolik kdo má týdnů dovolené, protože na pravo se „práce“, podnikání, investování a dovolená prolínají 🙂

 6. Ahoj Jirko. Ráda sledují videa a články z Tvých cest. Je to pro mne příjemné zpestření a navíc se ráda dozvím, kam lidé žijící ve finanční svobodě míří a jak si užívají.
  Měla jsem to štěstí, že jsem na sobě (na osobním rozvoji) pracovala již před cca 20lety a od té doby jsem si nastavila i principy na peníze. No a nyní ve svých pěkných letech (do důchodu daleko :-)) si mohu užívat svobody cestování a svobody žití.
  Jaké jsou Tvoje nejoblíbenější destinace pro „práci“ či odpočinek spojený s prací?
  Zdraví Leona

  • Ahoj Leono, mou oblibenou destinací je celý svět. Střídám Prahu a Beskydy, prokládám to exotikou, ostrovy i velkými městy. Hlavně to musí být sdíleno s fajn lidmi, nejlépe s dětmi a rodinou. To mě baví 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *