Warning: Undefined array key "use_custom_image" in /www/doc/www.jirimazur.cz/www/wp-content/plugins/custom-about-author/display-about-author-block.php on line 134
Warning: Undefined variable $button in /www/doc/www.jirimazur.cz/www/wp-content/plugins/wp-fb-like/wp-fb-like.php on line 35
FINANCIAL & GOLD HARASSMENT.
Chystám pro vás na konec roku takové finanční a zlaté harašení. Odložte práci, povinnosti a vše, co vám překáží k tomu, abyste se opravdu pořádně zamysleli nad tím, kde mohou být vaše peníze, váš čas, vaše svoboda. Aktualizoval jsem pro vás článek, který byl před pár měsíci úspěšný a rozpohyboval zajímavou energii peněz i šancí.
A protože je o zlatě a v kontextu nejen s chystanými záměry, ale i s tajnými myšlenkami mnohých z vás, přečtěte si moji úvahu o tom, proč je lepší mít doma 4 kila zlata, než třeba mizerný důchod. Oba výsledky jsou pouze o tom, na které straně cash-flow kvadrantu uděláte akci.
Stejná energie, ale výsledek různý. Buď mizerné finále – almužna od systému, nebo bohatství na dosah…
Ale bacha, možná budete lehce v šoku! Nebo se před vámi otevře jiný svět… Riziko je na vaší straně… Pokud jste netrpěliví, na webinář o zlatě se můžete registrovat zde: Webinář & DigiPárty o zlatě…!
Život na levé straně a zprávy moc nesleduji.
Nicméně některé zprávy na nás číhají ze všech stran. Zrovna jsem si vzpoměl v souvislosti s diskuzí s klienty o podnikání na něco – jako kampaň ministrně sociálních věcí, paní Marxové-Engels-Leninové (nejsem si jistý správností jména..?), k tomu, aby si živnostníci dobrovolně platili zvýšené odvody na sociální pojištění, aby měli větší důchody a nedřeli na stáří bídu…
Možná jste si toho také všimli. A jistě jste si všimli, že té naivní paní chybí jakákoliv praxe používání kalkulačky v ruce, což je základní praktickou dovedností každého podnikatele. Neboť ta dáma tvrdí, že – plať si milý živnostníku dobrovolně více, abys na konci cesty dostal méně… Nu, nebudu vést další polemiky na toto téma…
Potom tady máme ještě ministra, který si sice potajmu uškudlil z eráru 50 mega na nějaké své “hnízdo”, ale pár milionům voličů schválil s dramatickým výrazem řádného hospodáře státní kasy 40 korun měsíčně k důchodu. A ještě pár stovek k tomu, místo koblih asi.
Či jiný povedený taškář, který si z eráru a poslaneckých náhrad našetřil na 10milionovou nemovistost, urputně se pouští do boje s krvácejícími živnostníky, kteří sice nekradou ve velkém, ale prostě občas čepují pod míru a to se prostě musí prohnat registračními pokladnami…
Nakonec jde o každou korunu, neboť zdrojů pro dotace žlutých polí řepky olejné, či řešení ztrát povedených privatizací (třeba OKD – to má také na svědomí ten čistě vypadající hoch…), tak těch zdrojů není nikdy dosti.
Takže živnostníku, neremcej a plať. A zvyšuj si dobrovolně odvody, abys dostal méně… Nebo vezmi do ruky kalkulačku a počítej.
Pár čísel z kalkulačky, ze kterých budete v šoku!
Existují něco, jako statistiky a kalkulačky.
Mám na mysli třeba statistiky vývoje průměrné mzdy, nebo cen aktiv na burze. A také kalkulačky pro výpočet daní, odvodů a toho, co zbude. Nebo kalkulačky toho, co zbude na konci cesty, jmenuje se to třeba kalkulačka pro výpočet důchodů. Dnešní svět internetu a online čísel i kalkulátorů, je skvělý. Škoda jen, že jej umí používat v praxi tak málo lidí.
Dnes jsem se na pár takových online kalkulaček podíval, konktrétně na “Kalkulačku výpočtu čisté mzdy”, na “Kalkulačku daní a odvodů pro OSVČ”. Ještě jsem chtěl provětrat “Kalkulačku pro výpočet důchodů”, ale k tomu jsem sílu nenašel…
Zvláště ta Kalkulačka výpočtu čisté mzdy dává celkem děsivá čísla toho, co se odehrává na Levé straně cash-flow kvadrantu.
» Vím, že ty příběhy beznaděje na Levé straně začínají v dětství a v mládí větami typu – dobře se uč, aby z tebe něco bylo, abys měl dobrou práci, dobré zaměstnání… A potom pokračují v dospělosti – makej, nekecej, přizpůsob se. Prodávej svůj čas, talent, potenciál – až do strhání těla.
» A my za tebe vyřešíme tvou jistotu na stáří, důchod. Prostě sem tam přidáme stovku na konci podle inflace, sem tam nějaký benefit zdarma (tramvajenku). Nedostaneš sice zdaleka to, co jsi zaplatil, ale rozuměj tomu – i my přerozdělovači máme svoje potřeby. Naše “hnízdo” nebo “náhrady” či dotace, to také něco stojí…
Nedalo mi to a přece jen jsem si něco spočítal, i když se mě to celkem netýká.
Máme rok 2016. Statistici uvádějí něco, jako průměrnou mzdu v populaci ve výši 26 – 27.000 korun. Neříkají ale, jak z toho lze přežít, nebo užít si kus svobody a sama sebe… A také je jasné, že statistika je i o tom, že se toto číslo netýká 60 % lidí vůbec a malá část lidí, dejme tomu 10 % je na tom výrazně lépe. A 1 % lidí relativně opravdu dobře.
26.000 korun, to je cca 34.840 korun tzv. superhrubé mzdy. Ve své podstatě toto je vaše mzda, náklady vašeho zaměstnavatele na vaši práci. Z této částky vám zůstane cca 20.000 korun čistého, tj. asi 57 %. Nebudu teď do úvah dávat varianty s dětmi, úlevami a složitostmi. Takže cca 43 % vámi vydělaných peněz skončí v černé díře daňového systému ihned.
Z toho, co vám zbude, utrácíte. Na životní náklady – bydlení, stravu, jídlo, rodinu, životní potřeby. Ze všeho, co nakupujete, platíte DPH ve výši 21 %. Rozumějte – další daň z toho, co vám zbylo. Také si připlácíte nejrůznější spotřební daně z toho, co spotřebováváte. Z alkoholu, cigaret, nebo z pohonných hmot – to teď dělá až 50 % aktuální ceny! Nebudu vás šetřit, těch daní a poplatků, které vysolíte ze své mzdy je ještě podstatně více!
» Ve škole jsme se učili o tom, jací že byli ti feudálové vydřiduši, když z lidí vymáhali desátky.
» Dnes lidi zaplatí padesátky, šedesátky i více a ani nemrknou okem. Když poté něco chtějí po systému, který je sdírá, aby následně spravedlivě přerozdělil (a aby zbylo na “hnízdo”, “nezdaněné náhrady” či dotace…), když tedy cokoliv chtějí či potřebují, platí všude dále úředníkům jako mourovatí.
» Proč? Protože v kase systému, který by měl sloužit, žádné peníze stabilně nezbývají. Ba dokonce v něm pravidelně i chybí. Žádný problém, ono se to půjčí. Úroky zaplatí – hádejte asi kdo?
Vyberte si – 4 kila zlata nebo past na Levé straně pro bídu na konci…
Vraťme se k té kalkulačce a k té průměrné hrubé mzdě 26 tisíc. Vylučme z úvahy inflaci a další proměnné. Počítejme s tím, že příjemce prostě pracuje 40 let za tuto hrubou mzdu. Ono se to tak ve skutečnosti děje, protože mzda je pořád cca stejná, jen čísla a ceny se mění, to je prvek inflace.
Ze mzdy 26.000 korun jde na odvody OSSZ cca 8.190 korun měsíčně – resp. to jde z té superhrubé mzdy, která je ta skutečná a lidem jen zamotává hlavu, aby nevěděli, kolik vlastně vydělávají. Takže ve skutečnosti vydělají 34.840 korun, které se tváří jako 26.000 korun, aby to méně bolelo při faktu, kolik se z toho odvede a kolik toho zbude. Ano, zbude cca 57 %, tj. 20.000 a jenom jakoby na důchod se odvede 8.190 korun. Lživě se tomu říká “sociální pojištění”, ve skutečnosti je to jen další daň.
Protože smyslem jakéhokoliv pojištění je přece zachování a stabilizace pojišťované hodnoty? Zde tomu tak evidentně není. Tj. za 40 let práce příjemce průměrné mzdy odvede v paritě dnešních čísel cca 8.190 x 12 x 40 = 3.931.200 korun !!!
Kouknul jsem se dneska na ceny zlata na burze.
Zrovna dnes můžete mít 1 oz (unci – 31.1 gramů) investičního zlata za cenu 31.000 korun.
To jest za sumu odvedenou na OSSZ za 40 let byste v dnešních cenách měli doma 126 oz,
neboli 3.943 gramů, tj. téměř 4 kilogramy zlata.
Ale peníze odvádíte průběžně, proto máte cca prd. Resp. šanci na almužnu na konci své cesty.
Kdybyste měli při nástupu do důchodu doma 4 kila zlata v drobných a mohli byste ho prodávat průběžně podle svých potřeb za aktuální cenu podle podmínek aktuální inflace, tak by vám tato hodnota vycházela cca na 20 let života s nárokem na cca 2x větší důchod, než je ten státní…
Faktem je, že momentálně cca 2,5 pracujícího u nás živí 1 důchodce. Nazývá se to průběžný systém. Protože je něco, jako inflace, vždy budou následující generace lidi do takového systému cpát 2-3 více peněz, než je reálná hodnota toho, co na konci cesty dostanou.
Přidávám pár výpočtů k zamyšlení.
Při údajné mzdě 26.000 korun je vaše reálná mzda 34.840 korun a čistého vám zůstává 57 %, tj. dvacka za měsíc. Z toho zaplatíte dále na DPH, spotřební dani a poplatcích další až 1/3. Takže k užívání zůstává tak 12-15 tisíc ze částky téměř 35 tisíc, tj. 30-40 %. Nic moc šance třeba proto, že z toho máte řešit tu seberealizaci, užívání života, nebo třeba investování…
Jistě jste si všimli mého příměru “platby pojištění” versus investice do fyzického zlata.
Nakupování zlata nepovažuji až tak za investování. Zisky z vlastnictví zlata jsou relativně malé, někdy i lehce záporné. Zlato je ale nejlepší uchovatel hodnoty, dlouhobě jde s inflací a vždy a v každé době si za něj koupíte cca podobné množství věcí. Je to tedy něco jako alternativní měna.
» Když jste na té Levé straně cash-flow kvadrantu, nikdy se vás tato úvaha nebude týkat. Prostě vám systém penízky sebere a vy si můžete nechávat zlaté sny pouze zdát.
» Pokud ale ropohybováváte cash-flow jako živnostníci, či podnikatelé, můžete nejen šetřit, ale i investovat. Potom je jasné, že mít na konci cesty před důchodem pár kilo fyzického zlata v šuplíku je prostě jistější, než sliby ministryně, paní Marxové-Engels-Leninové.
Investiční složka peněz a tvorba bohatství.
Možná je to pro některé z vás překvapení, ale je to tak. Peníze mají v sobě něco, jako investiční složku. Pokud je umístíte do oběhu správným způsobem, můžete uchovat jejich hodnotu, nebo je dokonce rozmnožit.
» Pokud jsou vám ale odebrány na Levé straně způsobem, který jsem výše popsal, na žádné investování vám peníze nezbudou. Můžete vydělávat kolik chcete, ale s výdělkem se budou zvyšovat i vaše náklady. Maximálně něco ušetříte, bude-li vaše mzda za prodej vašeho času a potenciálu dostatečně vysoká.
» Důvod, proč mohou podnikatelé investovat jednodušeji, je mimo jiné i v tom, že z hlediska cash-flow i daňového systému žijí a podnikají v té lepší části cash-flow kvadrantu. Je ale otázka, proč to většina z nich nedělá. Důvodem je, že neznají investiční složku peněz, které protékají jejich účty, investovat neumí, nebo prostě své investvoání odkládají na jindy, na později, na až pak…
Pustil jsem se do tématů, kterým příliš nerozumím, aby šokovaly i mě!
Ano, opravdu již moc nerozumím tomu, se se odehrává na Levé straně cash-flow kvadrantu. Neumím poradit lidem práce, jak ivestovat, podnikat, jak se mít lépe. Ono rozhodnutí každého, kde a jak svůj život prožije a jak naloží se svým časem, talentem či potenciálem, je totiž výhradně na svobodné vůli každého jedince.
To, co mohu říkat a to co dělám je, že ukazuji, jak to na chodí na té PRAVÉ STRANĚ cash-flow kvadrantu. Protože na ní žiju a podnikám 26 let. Prostě vím, že není moudré spoléhat se na rady a doporučení politiků, kteří nám drancují účty, potenciál, čas a naši svobodu. Vím, že je moudré a účinné se spoléhat na sebe a vzít odpovědnost do vlastních rukou.
Musím říct, že když jsem se zamyslel nad čísly, která zde uvádím, lehce to šokovalo i mně.
» Proč lidé dávají přednost jistotě toho, že na konci své pracovní kariéry nebudou mít nic, jen jistotu almužny a toho, že dostanou méně, než polovinu toho, na co se pojišťovali..?
» Proč dávají přednost “jistotě” před tím, mít třeba právě ty 4 kilogramy zlata před důchodem?
A kolik toho zlata zaplatíte, když patříte do vyšší zaměstnanecko-příjmové skupiny?
Nebylo by lepší to zlato prostě mít?
» Vyděláváte li cca 50.000 korun hrubého, tj. ve skutečnosti 67.000 superhrubého, zůstává vám nějakých 54 % čistého, tj. lehce přes 36 tisíc korun. Na odvodech na důchodového pojištění zaplatíte cca 15.750 korun měcíčně, tj. přibližně 7.560.000 korun či 7.6 kg investičního zlata za 40 let v paritě dnešních příjmů a cen.
» Vyděláváte li cca 100.000 korun hrubého, tj. ve skutečnosti 134.000 superhrubého, zůstává vám nějakých 52 % čistého, tj. lehce přes 71 tisíc korun. Na odvodech na důchodového pojištění zaplatíte cca 31.500 korun měcíčně, tj. přibližně 15.120.000 korun či 15.2 kg investičního zlata za 40 let v paritě dnešních příjmů a cen.
No, je jasné, že jako zaměstnanci se s představou 5 -15 kilogramů zlata před důchodem můžete rozloučit. Prostě mimo průběžné financování rozpočtu zaplatíte i ta “hnízda”, “nezdanitelné náhrady”, dotace na řepku olejnou, solární megaelektrárny a mraky dalších nesmyslů.
Jste-li podnikatelé, byť i jen drobní živnostníci, naučte se znát investiční složku a povahu peněz, se kterými pracujete! Je to o vašem svobodném rozhodování, o znalostech i důvodech, proč byste to měli dělat.
Mít peníze teď nebo na konci pracovní kariéry, obojí se počítá. Neboť díky penězům a vaší schopnosti pracovat s kalkulačkou, můžete mít podstatně větší míru svobody, svobody času a rozhodování, nezávislosti, nebo seberealizace.
» Když makáte pro druhé, máte šanci na svobodu na příděl a žádné zlato na konci.
» Když makáte sami na sebe, máte šanci na tolik svobody, na kolik si vyděláte a kolik si ji udělíte. A ta hromádka investičního zlata či jiných aktiv na závěr, to závisí již jen na vaší schopnosti myslet. 🙂
⇒ Tak teď nevím, koho z vás jsem potěšil a koho nikoliv.
⇒ Koho z vás jsem naštval a komu jsem otevřel oči?
⇒ Kdo z vás pokračuje do beznaděje na Levé straně a kdo přestupuje?
Bavím se tím, co dělám a dělám to, co mě baví.
Někdy to i vydělává pěkné peníze. Statistiky vývoje průměrné mzdy něřeším, stejně tak ne nejrůznější kalkulačky na mzdy, daně, odvody či důchody.
Kalkulačka, kterou miluji, je ta v mojí hlavě. Podnikání jsou kupecké počty a matematika 5. třídy základní školy. Není na čase začít opravdu počítat?
KDE JSOU MOJE PENÍZE AKTUÁLNĚ?
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Aktuálně řeším počítání peněz a podnikání
s mými klienty a následovníky na akcích, ke kterým vás zvu!
Webinář & DigiPárty 21. prosince 2016 zdarma:
FINANCIAL & GOLD HARASSMENT & DVOJITÁ DÁVKA ZLATA…
Prostě jde o podnikání a peníze.
Řeším s lidmi a se zájemci momentálně zejména to, jak a kde vznikají peníze v podnikání na burze a přidávám know-how ohledně investování do zlata a drahých kovů.
Takže, pokud to již znáte, buďte aktivní a přidejte se. Musíte mít ovšem motivaci a znát svoje proč…
A pokud zatím neznáte, nahlédněte… Možná pro vás bude svět podnikání i investování složitější, ale garantuji vám, že to za rozpohybování mozkových závitů opravdu stojí.
» Nejde totiž i nic menšího, než jsou peníze, svoboda a nezávislost. A o život…
» Mít na konci pracovní kariéry těch pár kilo zlata pro lepší důchod, to je nesplnitelný sen pro 99 % lidí.
» Mít těch pár kilo zlata klidně i dříve, to je smysl toho, co děláme na té naší PRAVÉ STRANĚ. Nikoliv kvůli tomu zlatu, ale kvůli té svobodě. Neboť to přece dává smysl!?
Mějte se krásně a díky za to, mohl-li jsem vás inspirovat, nebo klidně i naštvat. Důležité je, aby vám to začlo v hlavě šrotit tím správným směrem!
Jirka Mazur
Dobrý den, něco podobného jsem si říkala, když mi došel zmíněný dopis o tom, že mám odvádět více. Úředník si pravděpodobně myslí, že jsme úplně pitomí.
Ahoj Jiří,
nejsem ten, který často veřejně reaguje na jakákoli témata, ale dnes po přečtení článku 4 kila zlata a v souvislosti s jednáním vlády a jejich ministrů a různých jejich ministrantů po dobu posledních 10 let, mám prostě potřebu vyjádřit max souhlas s Tvým názorem i postojem. V podstatě si potřebuji upustit trochu páry z Papenova hrnce, protože to co s námi dělají všechny vlády bez rozdílu zda jde o pravicovou či levicovou,a jak jsou soudy, policie , regionální politici propojeni v jednu velkou mafii, kde normální člověk v tomto státě nemá zastání a právo je vždy na té správné straně – myšleno na straně kde se dají brát – krást velké peníze, jako státní – krajský – obecní rozpočet, nebo dotace EU. TO se prostě nedá dlouho vydržet. Pravidelná defenestrace každý týden a máchání ve Vltavě by byla správcům tohoto státu prospěšná. Ale co naplat, máme tady demokracii a voliče, kteří vůbec nechápou která bije ! Je úplnně jedno ,která strana bude vládnout, nejdůležitější je změna volebního systému na většinový, s plnou právní i hmotnou odpovědností. To jsem se ale rozpovídal … no, pokud jsi to dočetl až sem, tak se moc omlouvám že jsem Ti sebral tolik volného času. Ahoj a díky za prezentaci Tvých názorů a postojů, které jako protipól názorům politiků i tisku jsou potřebné jako sůl.
Takže takto nás zotročili prostredníctvom daní… Takže naši rodičia celý život toľké peniaze vyrobili pre štát! To čo je za systém, ked vás oklame…?! Urobí z vás otrokov ! Odmení vás blahosklonne tak, že je to zneváženie na všelijaký spôsob! No túto tému treba ešte rozmeniť na drobné a učiť o tom ľudí, lebo ani netušíme, o koľko nás obrali, oberajú a celé je to v zlatom rámiku !
Zase trefa do čierneho Jirka 🙂
Toto isté riešim so svojou témou o regenerácii a antiageingu aj ja. Nekonečne ma udivuje ako ľudia nechávajú zodpovednosť za svoje zdravie na iných (lekári, lekárne, zdravotnú poisťovňu, skrátka SYSTÉM) a po kratšom či dlhšom čase sa nestačia diviť KDE ICH TO DOSTALO. A potom prichádzajú s veľkou prosbou Pomôžte mi, zachráňte ma ! Pritom je naprosto jednoduché si uvedomiť, že žiť dnes a v budúcnosti znamená byť vo výbornej kondícii ako po finančnej tak aj po zdravotnej stránke. Inak máš problém človeče 🙁
Ešte raz vďaka za tvoj rozbor !
Igor
Zdravím Vás Jiří, jen malý koment. Pokud berete 100000,-Kč, tak odvody činí cca 50%, jelikož se Vám započítává ještě solidární daň. Mohu Vám ukázat mé roční výměry od již bývalého zaměstnavatele 🙂
Pěkný den
Jaromír
Jirka na hrad!!!!!!! Konečně někdo, kdo má pravdu a nebojí se to říci jakej je tu bordel v tom státě!
Vše v lidském životě je věcí etickou, jako syn politických vězňů a vnuk ruského legionáře o tom něco vím. I kdyby někdo nebyl v seznamech StB, tak mohl být důvěrníkem, kterážto kategorie nepodepisovala vázací akt a nebyla evidována. Je mnoho divných lidí na různých mocenských pozicích, tito rozhodují o penězích a tak to vypadá, jak uvedeno v článku.
Sice máme 2,5 pracujícího na jednoho důchodce, jenže taky na 900 tisíc OSVČ (z toho 2/3 jako vedlejšák!) a cca necelý milion firem (většina je jen úřední schránka) připadne více než milion státních zaměstnanců, kteří fakticky daně neplatí. Jejich daň si stát jen přendá z pravé kapsy zase do levé. Reálně u nás produkují daně pouze OSVČ a z velké části zaměstnanci OSVČ a části českých (!) firem. Většin velkých korporací používá daňovou optimalizaci = vyváží zisk jinam. Nehovoříc o obrovských daňových úlevách a desítkách až prvních stovkách miliard ročně na dotacích. Samozřejmě ty dotace jsou čistě z peněz produktivní skupiny.
V praxi tak malé firmy a OSVČ živí drtivou většinu státu, kterážto většina řve, že má pořád málo a že chce víc. Zdanění ve výši 70-80 % celkového příjmu je opravdu děsivé.
Nezapomeňme prosím také na to, že stát už eviduje nákupy zlata (přímo) a stříbra (nepřímo přes kontrolní hlášení a registr účtů občanů). V případě krize tak může snadno nastat to, že si jako ve 30. letech v USA úředníci pro vaše úspory dojdou a držení drahých kovů bude nelegální. Ulívání peněz do nemovitostí zase lze obratem pořešit rostoucí daní z nemovitosti a utahováním regulací.