Co s tím uděláme?


Warning: Undefined array key "use_custom_image" in /www/doc/www.jirimazur.cz/www/wp-content/plugins/custom-about-author/display-about-author-block.php on line 134

Warning: Undefined variable $button in /www/doc/www.jirimazur.cz/www/wp-content/plugins/wp-fb-like/wp-fb-like.php on line 35

Krátké pojednání o svobodě a nezávislosti

 

ROK PRO MŮJ ŽIVOT.  To není název nějakého esoterického či osobně-rozvojového programu, ale realita, ke které v tomto roce zaměřuji svoji pozornost.

Kam zaměřujete svoji pozornost, tam to roste! Znáte to? Práce, podnikání, práce, starosti, práce, radosti, kolotoč desítek let, který je pro 90 % lidi normou. Ale umíte si život představit jinak? Uvažujete o tom, kam směřujete? Proč děláte to, co děláte? Jak dlouho to ještě budete dělat a jak to bude vypadat v cíli? Kde máte svůj cíl?

Produktivní život člověka trvá kolem 40-50 let. Za tu dobu se většina lidí snaží odmakat nějaké ty roky, aby byla odpracovaná doba na důchod. Začíná to studiem, pokračuje prací (někdy), potom kariérou, další prací. Někdo si vyzkouší podnikání, menší či větší adrenalin. Do toho se zplodí a vychovají (?) děti, postaví dům (v lepším případě), stihne se několik desítek dovolených, stovka bujarých večírků… Někdo stihne napsat knihu, postavit továrnu, nebo napsat stížnost na osud. Všem je vyměřen stejný čas, na jehož konci všechny čeká vypínač do polohy OFF. A je to…

Mnoho lidí se někdy v průběhu toho svého produktivního věku zamýšlí nad tím, co to znamená svoboda a nezávislost. Po většinu času totiž není ani kdy na podobné záležitosti pomyslet. Většina lidí se nad těmito pojmy zasní v případě, že do rukou dostanou správnou knížku, nebo do emailu článek. Nebo právě ty dovolenkové záchvěvy svobody, kdy si člověk někde na plážích, či v horách řekne, to by se dalo vydržet i déle.

ROK PRO MŮJ ŽIVOT si ordinuji již potřetí. Pokaždé to vypadá jinak. Již 2x jsem si dovolil téměř celý rok vypustit a věnovat jej výhradně sobě a rodině. A musím říct, že to bylo úžasné. Možná o tom někdy napíšu knihu nebo eBook. Letos jsem se rozhodl potřetí. Ale s malou změnou. Chci průběžně dělat to, co mě baví a sdílet to s lidmi, které to může inspirovat.

 

Malé odbočení a pár informací o tom, co plánuji.

 

Za pár dnů míříme na svoji letošní čtvrtou dovolenou na 5* lyžování. Abych z toho svého plánu neuhnul, mám naplánovány cesty až do konce tohoto roku! Téměř všechny s dětmi, rodinou a přáteli. Do toho si plánuji čas i pro své podnikání a projekty. I když práci omezuji na půlku, předpokládám, že cash-flow vylepším dvojnásobně.

Když nad tím tak uvažuji, jak je možné, že mohu prožívat život, který mě baví a naplňuje, uvědomil jsem si, že za vším stojí poznaná a realizovaná tajemství života na pravé straně Kiyosakiho cash-flow kvadrantu a poznání vychytávek, o kterých jsme se sice ve škole neučili, ale podnikatelská praxe mi je prostě ukázala.

Rozhodl jsem se, že vám něco z toho průběžně předám. Takže lehce pracovat budu. A také se těším na ty další chvíle relaxu, kdy se na lanovce na lyžích, nebo někde v exotické destinaci rozvíří myšlenky a inspirace, které šupnu do mého MACu a pošlu je za vámi!

Jenom tak na okraj, abyste si nemysleli, že úplně lenoším, tak právě pracuji obsahu III. ročníku kurzu Hrajeme si na burze, přidáváme HNB Premium Club. Za pár dnů, resp. od 27. dubna startujeme krátkou kampaň! Už se na ni chystejte!

Koncem dubna, konktrétně již 30. dubna chystám krátkou sérii webinářů k problematice burzy, plánuji zřejmě naposledy otevřít III. ročník kurzu Hrajeme si na burze, hlídejte si emaily. 

Na 6. června na sobotu potom chystám živou akci, seminář na téma ROK PRO MŮJ ŽIVOT (název možná ještě upravím), akce bude v Praze. Těším se, že vám budu celý den vyprávět o svých byznysových zkušenostech a vychytávkách, které mi umožňují žít čas pro sebe :-). Nebude to žádná esoterika.

 

Tak, to jsem na chvíli odbočil a vrátím se avizovanému úvodu.

 

Finanční svoboda a nezávislost je jistě to, co vás zajímá. Každý si pod těmito pojmy představuje něco jiného a přitom podobného. Že nejen pocit, ale i praktické užívání si svobody souvisí s penězi, o tom se asi s většinou z vás shodnu. Hojnost peněz ale ještě nutně nemusí znamenat nezávislost. Rád to téma s vámi otevřu, zrovna píšu nový eBook.

Aby bylo o čem uvažovat, možná dnes přidám malé zamyšlení, jak jsou na tom lidé s penězi a bohatstvím. To, jestli se cítíme finančně komfortně, nebo ne, je relativní. Uvažování o penězích, bohatství a svobodě či nezávislosti bude u každého člověka vypadat odlišně. Jistě bude rozhodovat, ke které skupině lidstva nebo ve společnosti se řadí, jak je na tom v pomyslné Pyramidě bohatství.

Dnes tedy již jen krátká úvaha:

Svoboda a nezávislost

 

Původně jsem zamýšlel, že napíšu jenom krátké pojednání o tom, co je to svoboda a nezávislost a jakou to má souvislost s penězi a tvorbou bohatství. Když však vidím kolem sebe tolik nepochopení pro tyto pojmy a zejména zmatení kolem souvislostí pojmů svoboda a peníze, rozhodl jsem se začít těmi penězi…

To, co je pouze pro některé z vás samozřejmé, je totiž pro 90 % populace zcela obestřeno tajemstvím a nejasnostmi.

Ukážu vám na šokující souvislosti a vysvětlím, proč je potřeba na cestách ke svobodě začít přemýšlet nejen o penězích, ale zejména pro ně začít něco dělat. Jdeme na věc.

Co jsou to cesty ke svobodě? Proč svoboda, o čem to vlastně? Jak se dotýká našich životů?
Co můžeme udělat pro svou svobodu? Chceme ji? Proč?

Otázky svobody a nezávislosti patří mezi zásadní existenciální témata, které lidé řeší od nepaměti. Nebo také neřeší. Vše je o tom, jak mají tato témata zakotvena ve své mysli a jak dalece jsou pro jejich životy důležitá.

Slova SVOBODA a NEZÁVISLOST jsou hodnotové pojmy. Nedají se exaktně změřit, zvážit, zhodnotit.

Názory, vnímání a názor na tyto kategorie lidského pojetí v kvalitě prožívaného života, mohou být naprosto různé. Budou se lišit v čase a v historických souvislostech, budou odlišně vnímané ve společenských, politických a náboženských systémech i v místě, ve kterém žijete, ve společnosti, se kterou se stýkáte, v rodině, u sousedů, v práci.

Svoboda a nezávislost budou mít jiné parametry a hodnotu pro skupinu bohatých nebo velmi bohatých lidí a jinak budou vnímány chudou či nemajetnou většinou. Pro boháče je svoboda sednout si do vlastního letadla a vydat se na odpočinek na vlastní ostrov, kdykoliv se mu to zlíbí.

Pro chudého je svoboda se najíst, odpočinout si a někde na chvíli se v klidu pod palmou či v úkrytu tiše svobodně zasnít. A může to být zasnění o přízemnějších věcech.

Dnes ještě odbočím k očekávanému tématu, k penězům.

 

Víte, že

 » 10 % lidí v populaci na celé planetě vlastní a ovládá 90 % veškerého bohatství, majetku a peněz? Že tomu tak bylo po celou dobu historie lidstva, je tomu tak i dnes a bude i nadále? Že na to přišel před více než sto lety Vilfredo Pareto, jistě znáte. Zdá se vám to spravedlivé?

 

Jak je tomu dnes?

 » Asi 85 nejbohatších lidí na planetě drží majetek větší, než je majetek poloviny lidstva, tj. majetek asi 3.5 miliardy lidí.

 » Asi 300 nejbohatších rodin celého světa má v držení 66 % veškerého majetku, zdrojů a bohatství na planetě Zemi.

 » Odhadem 0.5 až 0.7 % dospělé světové populace, asi 30-35 milionů dospělých lidí, drží majetek v hodnotě přes 100 bilionů dolarů. To znamená, že asi 40 % celkového světového jmění je v držení necelého procenta soukromých osob.

 » Potom se tato nerovnoměrnost snižuje. Dalších asi 380 milionů dospělé populace, tj. asi 7.5 %, vlastní dalších více než 40 % světového jmění a bohatství.

 » Bezmála 80 % světového bohatství je tak v rukou pouze 8 % dospělé populace.

 » Dalších 12 % lidí potom vlastní dalších 15 % světového bohatství.

 » Na zbývajících 80 % populace potom zbývá pouhých 5 % bohatství, zdrojů, majetku a peněz. Z toho na 2/3 připadá pouze 1 % světového bohatství. Pro 3 miliardy dospělých lidí připadá pouhé jedno procento globálního bohatství… Moc si svobody užívat nemohou.

 

OK, tak nějak to prostě je. Zdá se vám to spravedlivé? Mohou být parametry svobody a nezávislosti stejné nebo podobné pro všechny lidi?

Rozumějte, změnu ani revoluci v tom neuděláme.

Ale co můžeme – můžeme, je svobodně se zamyslet nad tím, jak se věci mají a co můžeme udělat pro sebe, pro své blízké a pro jiné lidi, abychom se dostali co nejvýše na vrchol majetkové pyramidy – Pyramidy Bohatství, a mohli si tak nejen užívat světa, mimochodem po docela krátkou dobu, ale také něco pro sebe i druhé udělat.

Co s tím tedy uděláme?

Mám návrh, sdílejme společně svoje cesty, návody a rady, které vedou ke svobodě, k nezávislosti a k naplěněnému životu. Začněte tím, že o těch věcech budete intenzívně uvažovat, neoboť kam zaměřujete svoji pozornost, tam vám to roste :).

To lze s penězi jistě lépe a snadněji, než bez nich. Podívejte se, kde se nacházíte v pyramidě světového bohatství a zamyslete se nad tím, kde se nacházet můžete a zejména, zda  a co opravdu chcete!

Pozná někdo, z jakého zdroje jsem citoval druhou půlku článku? Jednalo se o některý z mých eBooků. Chtěli byste toto téma rozvíjet? Napište mi!

To je dnes vše. Přeji všem hezký den a díky, že jste si článek přečetli!

 

Jirka Mazur

 

Je specialistou na podnikání s využitím internetu a obchodování na burze. Své know-how, vzdělávací akce a názory zvěřejnuje na svých webech, viz. Projekty. Více o Jirkovi najdete tady.

Můžete mi aktuálně napsat na jiri@wintraders.com nebo kontaktovat spolupracovníky ZDE.

Připojte se mezi příznivce chytrého podnikání na Facebooku!

Facebook Twitter YouTube 

1 komentář u „Co s tím uděláme?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *