Finanční leverage v praxi těchto dnů.


Warning: Undefined array key "use_custom_image" in /www/doc/www.jirimazur.cz/www/wp-content/plugins/custom-about-author/display-about-author-block.php on line 134

Warning: Undefined variable $button in /www/doc/www.jirimazur.cz/www/wp-content/plugins/wp-fb-like/wp-fb-like.php on line 35

Přátelé a příznivci na mém BLOGU. Je konec léta a já jsem zase tady po delší pauze. Nebojte se, léto jsem neproflákal, jen jsem se méně věnoval svému blogu. Mimo letní relaxaci jsem veškerou pozornost věnoval tvorbě obsahu svého kurzu Hrajeme si na burze v jeho základní i VIP Trader verzi. Desítky článků, obrázků, návodů, komunikací, webináře a videa. A také moderování skvělé FB uzavřené skupiny členů kurzu. Na Facebooku to u nás denně vře desítkami příspěvků a komentářů. Kurz jede ve skvělé energii a já se těším na podzimní VIP Trader část kurzu a akce kolem. A také na blížící se soutěž v Demo obchodování o 20.000 EUR na bonusové Live účty.

Přátelé, léto máme tedy za sebou. Jděme na věc a další akce. Postupně vám je budu servírovat. Dneska jsem ale měl nutkání udělat malou studii na téma Finanční Leverage v praxi těchto dnů. Máte-li zkušenosti s burzou, jistě porozumíte. A pokud ne, můžete se bez rizika postupně přidat. Také se omlouvám, nebudete-li úplně rozumět terminologii. Prostě hovořím jazykem kurzu Hrajeme si na burze a jazykem burzovních profesionálů. Přidáte se postupně k nám? Tento článek píšu zejména pro členy kurzu, ale myslím, že vás může inspirovat také.

 

Takže jděme k tématu. Nejdříve pár otázek:

•  Jak nadělovaly trhy poslední dva měsíce?
•  Jak vnímáte finanční Leverage trhů ve střednědobém horizontu?
•  Kudy pouštíte penězovod na své účty?
•  Jak aktuálně fungují cenové trendy a volatilita v rámci kurzotvorných aktiv?

Přátelé, dovolím si dnes poněkud odbočit od témat, která frčí v kurzu. Vrátíme se k důležitému tématu finanční účinnosti v obchodování, tentokrát v praxi dnešních dnů. Když si tady tak hrajete s různými aktivy, jak vnímáte jejich finanční účinnost a to, jak mohou nadělit nebo udělat paseku na účtu v rámci řízení či neřízení rizik?

Koukněte se na to, jakou finanční leverage měly trhy za poslední cca 2 měsíce a koukněte se na ten potenciál pro cenové pohyby. Finanční účinnost aktiva x leverage trhu x počet lotů, a je vymalováno. Někdy taky vyluxováno…

Jak se nám to cca hýbalo za poslední dva měsíce? Podívejte se na Day grafy v souvislosti s tímto článkem.

Podívejte se samozřejmě i na své platformě, protože to, o čem zde píšu, by mělo být součástí vašeho uvažování v rámci SAO.  Aby se mi ta dnešní úvaha dělala dobře, tak hodnoty celkových cenových pohybů za období posledních dvou měsíců zaokrouhlím. Beru v úvahu celou tržní Leverage x finanční účinnost aktiva na 1 celý lot (10 mini).

 

Jaký byl dvouměsíční potenciál pro šortky a longoše:

DAX30 Sell z cca 10.000 bodů na 9.000 1.000 bodů  x 5 EUR = 5.000 EUR
DAX30 Buy z cca 9.000 bodů na 9.650 650 bodů  x 5 EUR = 3.250 EUR
DJIA Sell z cca 17.000 bodů na 16.300 1.000 bodů  x 1 EUR = 1.000 EUR
DJIA Buy z cca 16.300 bodů na 17.100 800 bodů  x 1 EUR = 800 EUR
SP500 Sell z cca 1.980 bodů na 1.900 80 bodů  x 5 EUR = 400 EUR
SP500 Buy z cca 1.900 bodů na 2.000 100 bodů  x 5 EUR = 500 EUR
EUR/USD Sell z cca 1.3680 bodů na 1.3120 560 ticks  x 1 EUR = 560 EUR
GBP/USD Sell z cca 1.7150 bodů na 1.6450 700 ticks  x 1 EUR = 700 EUR
Crude Oil Sell z cca 107 usd na 93 usd 14 usd – 1400 ticks  x 1 EUR = 1.400 EUR
Gold Sell z cca 1338 usd na 1265 73 usd – 730 ticks  x 1 EUR = 730 EUR

 

Tak vpravo máme potenciál celého cenového pohybu přepočtený na EUR na 1 lot. Toto je finanční účinnost, finanční leverage, vybraného časového období. Takto vyhodnotit můžete jakékoliv své oblíbené aktivum nebo jakékoliv období.

Doporučuji ale držet se zdravého rozumu a vybraných kurzotvorných aktiv.

Také zvažte období, za jaké má smysl držet pozice s různým aktivem vzhledem poplatkům za držení kontraktů. V zásadě platí, že čím menší finanční účinnost a rizika, tím menší poplatky, to si ale vyzkoušejte v praxi. Obecně si myslím, že pro různé strategie v rámci řízení ziskových pozic má smysl pozici držet max. několik dnů v rámci obchodního týdne do vyčerpání obchodovaného sentimentu. V případě strategií pro řízení ztrátové pozice se může jednat o dny až týdny, kdy to může dávat smysl.

Těmto aspektům je třeba věnovat pozornost v rámci osobních strategií, zejména finanční účinnosti ve spojení s tržní leverage.

 

Co nám z dnešní ministudie vyplývá?

 

Finančně agresívní aktivum je jistě DAX, který vylučuji pro multiterminal trading zejména u méně zkušených obchodníků, ale doporučuji jej vyškrtnout z trading seznamu i všem začátečníkům. Finanční agresivitu jistě můžete vhodně utlumit obchodováním s miniloty, ale to mi DAX pro tento případ nedává moc smysl.

Jistě finančně náročnější aktivum je i akciový index DJIA nebo ropa Crude Oil, pro začátečníky obojí celkem náročné pro rozhodování. U DJIA musíte vzít v úvahu čtvrtletní perroling, u ropy, Crude Oil, měsíční přerolování kolem data 17. až 18. dne v měsíci. V době přerolování pozice nedoporučuji držet, nebo když tak s porozuměním tohoto procesu. Celkem podrobně jsme řešili v diskuzi na FB.

Potom bych v žebříčku posoudil zvlášť zlato, Gold. Cenový pohyb přes 70 usd za 2 měsíce bych hodnotil jako celkem klidný. Zlato umí i 100 až 200 usd za měsíc, když dostane cenové impulsy. Toto musíte brát v úvahu. Zlato se z lenošného aktiva stane agresívním celkem snadno a rychle. Na druhé straně se Gold na grafech chová celkem technicky, často v korelaci EUR/USD. Mrkněte na to…

Měnový pár GBP/USD. Cenový pohyb v supertrendu o cca 700 ticks mohl nadělovat všem chytrým traderům, kteří ctí pravidla obchodování v souladu s trendy. Urputný trend mohl pěkně vytrápit protitrendové dobrodruhy a pokušitele štěstí.

Totéž platí o měnovém páru EUR/USD. Na rozdíl od libry ale EUR/USD dával větší prostor pro korekce a přece jen sell jízda byla jen cca 560 tick resp. EUR. To jistě dává slušnější prostor třeba pro řízení rizik.

 

Co z toho můžete pro sebe posoudit?

 

Obchodování v souladu s DAY, 4H a 2H grafy a nástupy v rámci signálních 15 nebo 30 minutových grafů mohly v trendech, které se rozpohybovaly po svých TRZ, fungovat dobře. Takové obchodní pozice nadělily vždy a to i přes přechodné ztráty.

Naopak ten, kdo nedočkavě pokoušel různé korekce nebo omylem otevíral protitrendové pozice, nemusel dostat šanci na zisk ani reparát. Ty trendy fungovaly celkem spolehlivě a neúprosně.

Obchodování s souladu s Day trendy, určujícími a signálními sentimenty, může být v rukou (v hlavě) chytrého obchodníka zlatým pokladem.

Obchodování v souladu s trendy také dávalo jednoznačnější šance pro řízení rizik a pro jakékoliv strategie pro zisk i řízení dočasně ztrátových pozic.

Obchodování proti těmto trendům, třeba na základě krátkodobého sentimentu, bylo vždy více rizikové a méně profitní. Pokud se cena utrhla ve směru svých trendů, potom je jasné, že šance na nějaké kompenzace ztrát nebo doufání v něco, jsou dosti vzdálené. Finančně i v rámci tržních sil.

Také zvažte, zdali je jednodušší řídit případná rizika pro obchodování v rámci finančně méně agresívních aktiv, nebo jejich zdivočelých bratříčků. Ukočírovat pozice na SP500 v rámci trendů nebo situací, kterým můžeme rozumět, je jistě 10x snadnější, než trpět volatilitu ve ztrátových pozicích na DAX30. OK?

 

Informace pro zkušenější borce:

 

Obchodování s celým lotem, nebo s multikontrakty v rámci spekulací s EUR/USD a SP500 či DJIA v souladu s trendy (Day, 4H, 2H a signálními 15 nebo 30 min.) mohlo být docela procházkou v růžové zahradě a to i s občasným právem na omyl.

Obchodování s DAXem lze akceptovat u profíků s velkými účty v rámci individuálního tradingu. Do řízení účtů v rámci MultiTerminal Tradingu bych jej doporučil vynechat (pokud to není strategie založená na znalosti tohoto aktiva).

Spekulace s Crude Oil nebo s Gold se mi jeví jako nepoměrně složitější. Trendy a technické formace zde jsou vidět, ale nikoliv tak zřetelně, jako u akciových indexů či hlavních měnových párů. A tomu mohou odpovídat omyly a nároky pro řízení pozic. Na Crude Oil i Gold to chce mít více zkušeností, znalostí, více posuzovat možné vlivy a musíte počítat s někdy nepříjemnou cenovou volatilitou, jejíž příčiny jsou vysvětlovány vždy expost.

 

Informace pro začátečníky:

 

Je mi jasné, že někteří tu Live burzu zkoušíte s malou částkou kapitálu. Máte na Live účtu pár tisícovek. Je třeba si ujasnit, že to jistě není na zbohatnutí. Cílem je naučit se vnímat reálné prostředí Live trhů.

K dispozici máte možnost obchodování s minikontrakty, tj. desetinami standardního lotu. V rámci této malé případové studie byste se při obchodování s 0.1 lotem na EUR/USD nebo SP500 pohybovali v rámci celých těch dvouměsíčních cenových pohybů v částkách desítek dollarů či EUR v nejhorším případě. V rámci individuálních obchodů by šlo potom o jednotky těchto měn.

S tím se dá žít. Na zbohatnutí to není, ale zato můžete burzou prohnat desítky nebo i stovku obchodů v praxi bez velkého rizika a opravdu SE BURZU UČIT HROU a s klidným spaním.

Pokušitelé štěstí a začátečníci s malými účty, kteří si to začnou rozdávat s býky a medvědy na nesprávné straně trhu s velkými kontrakty, hrají ruskou ruletu. Občas hodně vyhrají, později vyhoří, jako cár papíru.

 

Profesionálové se učí.

 

Trpělivosti. Prostě na ty trendové situace s přiměřenou mírou rizika je třeba občas počkat.

Porozumění trhům a burzovním cyklům. Nejlépe se naučíte praxí. Můžu vám povídat, co chcete nebo vše, co vím. Ale k ničemu to nebude, když to neproženete praxí. Můžete si hrát na Demu jakkoliv dlouho. Ale ty pravé emoční prožitky a souznění s trhy se naučíte pouze na Live.

Naučíte se více tím, když uděláte postupně 100 malých obchodů s desetinkami lotu, než 5-10 obchody s velkými loty, byť třeba i vyděláte. Učíte se opakováním a osobní statistikou v burzovních cyklech.

Šortky i longoše jsou stejnocenným podnikem. Zejména začátečníci mají s tím Sell myšlením problémy a neustále čekají na vhodné situace pro nákupy. Na dlouhých downtrendech jim to postupně vyzmizíkuje účty, než pochopí, že prostě měli být na jiné straně trhu.

S medvědy ani býky se prostě neperte, ale běžte vedle nich tak, ať si vás nevšimnou. Oni totiž koukají před sebe a soustřeďují se na svoje příležitosti. Nebo na významné soupeře kolem sebe. Garantuji vám, že my nikoho nezajímáme. Proto nebudeme trhům vnucovat svoje názory, co myslíte?

 

Pár slov závěrem.

 

V kurzu HNB se online v podmínkách aktuálních trhů učíme rozumět termínům jako je finanční účinnost, leverage trhů, korelace, synergie a další souvislosti. Učíme se Situační Analýzu Online jako podklad pro identifikaci profitních situací, ale i pro vlastní řízení obchodů.

Žádné teorie a bláboly o indikátorech a zaručené návody pro rychlé zbohatnutí.

Burza je myšlenkový proces.

Funguje pro všechny stejně.

 

Záleží mi na tom, aby pro mě a pro absolventy mého kurzu burza fungovala lépe :-).

Během pár týdnů pustí podle kuloárových zpráv firma Goldstarway opět svůj Happy Day. Uvolní své skvělé Bonusy 50 % a úročení účtů s 5 % p.a. To tady nedávám jako nějakou propagaci, ale je to k zamyšlení. Pamatujete si na můj článek Milionový byznys se složeným úrokem ?? Přečtěte si jej v souvislosti s dnešním článkem…

Většinu traderů řadím do kategorie pokušitelů štěstí. Učím sebe i druhé jinému přístupu, protože jsem se již poučil. Štěstí můžete pokoušet pouze určitou dobu. Pokud v byznysu, který já nazývám Řízení investic (nikoliv trading nebo online obchodování, i když podstata je stejná), chcete uspět, musíte mít strategii a vlastní Pravidla, jak to udělat. A teď jedno malé tajemství nakonec:

V průběhu října chystám několik živých workshopů na téma MultiTerminal Trading. Jedno z tajemství bude to, jak lze tento byznys rozpohybovat i s minimálním vlastním kapitálem. Vím jistě, že toto know-how nikdy nebudu sdílet veřejně, ani zde na blogu. Pouze pár vyvolených získá návod, jak lze v rámci MultiTerminal Tradingu a s využitím funkcí složeného úročení dostat balík peněz na svůj Live účet a jak rozjet franšízu s kapitálem třeba ve stovkách tisíc EUR. Zajímá vás to? Opravdu to ale není pro každého… Ale buďte ve střehu a zachovejte mi přízeň!

Aby vás to vůbec mohlo zajímat, zvažte mimo jiné i to, o čem je dnešní článek, malá studie o tržní a finanční účinnosti trhu.

Přeji všem hezký den!

Jirka Mazur

Je specialistou na podnikání s využitím internetu a obchodování na burze. Své know-how, vzdělávací akce a názory zvěřejnuje na svých webech, viz. Projekty. Více o Jirkovi najdete tady.

Můžete mi aktuálně napsat na jiri@wintraders.com nebo kontaktovat spolupracovníky ZDE.

Připojte se mezi příznivce chytrého podnikání na Facebooku!

Facebook Twitter YouTube 

2 komentáře u „Finanční leverage v praxi těchto dnů.

  1. Ahoj Jirko. Myslím, že na zlatě máš uvedenu nesprávnou hodnotu. Na mém live účtu je je finanční účinnost na zlatě takto – $1 pohybu ceny je $50 P/L. Z toho vyplývá, že pohyb na zlatě o $73 udělá zisk nebo ztrátu $3650. Nevím ale, jak je to, je li účet vedený v eurech.

    • Hodnota je správně, uvažuji typ účtu ActTrader Goldstarway. P/L je pohyb v pips. Pohyb ve měně (USD nebo EUR) je Net P/L. Kolonka $50 P/L je co? Já ji tam takto nemám. Pouze Lot P/L (PL na počet lotů), P/L pohyb v pips nebo centech, Net P/L pohyb v penězích. U Gold je pohyb v penězích na 1 lot 0.1 usd na pips, cent, tj. 1O usd (eur) na 100 centů, neboli na 1 usd cenového pohybu. Na jiné platformě (třeba Metatrader nebo starší účty typu CFD Acc. to může být jinak).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *